Stulecie istnienia PTJ – rok jubileuszowy
Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Koleżanki i Koledzy,
Rozpoczął się rok 2025, jubileuszowy rok naszego Towarzystwa. Postało ono we Lwowie dokładnie 100 lat temu. Jest jednym z największych i najstarszych naukowych towarzystw działających w Polsce. Zarząd PTJ od wielu miesięcy pracuje nad tym, by był to rok dla naszego Towarzystwa wyjątkowy, mimo wciąż trudnej dla polskiej humanistyki sytuacji. Chcielibyśmy podzielić się z Państwem częścią pomysłów przygotowanych na Jubileusz, a wszystkich chętnych zaprosić do włączenia się w ich realizację. Hasło roku jubileuszowego brzmi:
Różne języki – różne metodologie – jedno Towarzystwo.
W jaki sposób chcemy świętować nasz Jubileusz?
Przede wszystkim tegoroczny Zjazd, zatytułowany Kontynuacje i innowacje. W stulecie Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, będzie miał niezwykły charakter – odbędzie się w Krakowie, w mieście najbardziej zasłużonym dla Towarzystwa, nie będzie sprofilowany tematycznie (za to będzie otwarty na zagadnienia poruszające najistotniejsze i najogólniejsze tematy) i będą mu towarzyszyły wydarzenia w szczególny sposób podkreślający jego historyczny charakter. Sprzyja temu fakt, że oprócz Wydziału Polonistyki oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w organizację włączył się również Instytut Języka Polskiego PAN.
Z okazji Jubileuszu nasze Towarzystwo objęło patronatem wiele przedsięwzięć językoznawczych. Część z nich już się odbyła (o czym na bieżąco informujemy w mediach społecznościowych i na stronie Towarzystwa), na przykład warsztaty „Pomiędzy błędem a emendacją” czy debata pt. „Słowa jak kamienie – o języku w życiu publicznym” zorganizowane na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, część odbędzie się wkrótce, jak anglistyczna konferencja Contemporary Trends in English-Langauge Studies 2 na Uniwersytecie Zielonogórskim czy Dni języka ojczystego w Olsztynie. Polskie Towarzystwo Językoznawcze objęło też patronatem Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży działające przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dzięki patronatom PTJ staje się widoczne i rozpoznawalne nie tylko dla językoznawców. Gdyby ktoś z Państwa, członków naszego Towarzystwa, chciał, by PTJ objął patronatem kolejne wydarzenie – prosimy o kontakt.
We współczesnym świecie widoczność organizacji wymaga identyfikacji wizualnej. Dlatego, jak Państwo zapewne zauważyliście, został opracowany, jednomyślnie przyjęty przez Zarząd logotyp PTJ. Mamy też profesjonalnie przygotowaną księgę znaku, umożliwiającą najrozmaitsze jego zastosowania. Działania te udało się przeprowadzić profesjonalnie, ale bez żadnych kosztów.
Trwają prace nad kolejną jubileuszową inicjatywą: opracowaliśmy pomysł filmu dokumentalnego, w którym na temat naszego Towarzystwa będą wypowiadali się ludzie szczególnie zasłużeni dla Towarzystwa i szczególnie z nim związani. Zdjęcia rozpoczną się w marcu a finansowanie i wsparcie organizacyjne zapewnił Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
Tradycyjnie już w środę przed Wielkanocą (w tym roku 16 kwietnia) odbędzie się w formule on-line spotkanie z cyklu Polskie Debaty Językoznawcze. Dwie poprzednie, poświęcone aspektowi oraz antropocentryzmowi w języku zgromadziły ponad 100 uczestników i przybrały postać podzielonej na rundy pogłębionej, często wręcz zaciekłej dyskusji. Tegoroczny temat (Gramatykalizacja – leksykalizacja – pragmatykalizacja) również zapowiada się bardzo ciekawie. To wydarzenie jest wspólną inicjatywą naszego Towarzystwa i Komitetu Językoznawstwa PAN.
Wreszcie Zarząd Towarzystwa i Redakcja Biuletynu PTJ pracują nad księgą jubileuszową, pokazującą dzieje naszej organizacji, sylwetki tworzących ją ludzi, osiągnięcia naukowe i najważniejsze wydarzenia. Mamy nadzieję, że uda się wydać ją nie tylko w formie elektronicznej.
PTJ to nasze Towarzystwo. Gdyby ktoś z Państwa chciałby osobiście włączyć się w prace związane z uświetnieniem jubileuszu albo organizuje wydarzenie, które mogłoby zostać włączone do cyklu przedsięwzięć objętych patronatem PTJ, prosimy o kontakt z biurem PTJ lub którymkolwiek członkiem Zarządu naszego Towarzystwa. Wszystkim osobom i instytucjom, które już się w przygotowanie obchodów zaangażowały, bardzo serdecznie dziękujemy.
W imieniu Zarządu
Tomasz Mika Przewodniczący Zarządu PTJ